دسته: معرفی شهر
بازدید: 3922

موقعیت و حدود شهرستان بشرویه

این شهر در موقعیت ۳۳ درجه شمالی و ۵۷ درجه شرقی، در شرق ایران و در غرب استان خراسان جنوبی و در لبه کویر واقع است. به دلیل این موقعیت جغرافیایی، آب وهوای این شهر گرم و کویری است. بشرویه به دلیل حفظ بافت سنتی زیبای خود و بادگیرهای زیبای آن به شهر بادگیرها در خراسان معروف بوده‌است.[۴][نیازمند منابع بیشتر] جمعیت شهر بشرویه در سال ۱۳۹۰، برابر با ۱۵٬۳۱۸ نفر بوده‌است.[۲]

بشرویه از شهرهای تاریخی و قدیمی با عمری چند صد ساله‌است.[نیازمند منبع] بیشتر مردم این دیار به حرفه کشاورزی اشتغال دارند. کشاورزی مبتنی بر منابع زیرزمینی آب و زمین‌های مستعد این منطقه‌است و عمده محصولات به عمل آمده پنبه، جو، گندم و پسته می‌باشند که در این بین کشت و برداشت پسته اگرچه از قدیم انجام می‌شده، ولی به تازگی رونق ویژه‌ای گرفته‌است.


نام

کلمه «بُشرویه» مرکب از دو بخش «بُش» و «رویه» است و دلالت دارد بر منطقه‌ای که محل رویش «بُش» است و بُش در نظر اهالی و معمرین شهر، بوته‌ای خودرو از تیره گیاهان کم‌آب کویری و بیابانی بوده که برای ادامه حیات خود احتیاج به آب فراوانی نداشته و دراصطلاح مردم «تِرِخ» یا «درمنه» نامیده می‌شده‌است که در اصل «دِرِمنه» است. البته نظرها در این مورد متفاوت است بوته بش همان درخت بادامشک است که در ارتفاعات بشرویه فراوان میرویدو درفهرج کرمان اصطلاح بش به این درختچه اطلاق می‌شود.

آب و هوا

بخش بشرويه به لحاظ آب وهوائي جز مناطق گرم وخشك و كويري طبقه بندي مي شود ميزان بارندگي ساليانه ۱۱۰ميليمتر،حداقل درجه حرارت۱۴- و ميزان رطوبت نسبي هواحدود ۳۵%كه در برخي از ماهها اين ميزان تا حدود ۱۱% درصد تقليل مي يابد.
منابع طبيعي:
از آنجا كه شهرستان بشرويه در همسايگي كوير نمك قرار دارد از داشتن مراتع خوب محروم است مع الوصف در كوهستانهاي غرب بشرويه محل رويش گياه آنغوزه و زيره كوهي بوده كه هر دو جنبه صادراتي دارند و اغلب ساكنين روستا ها به برداشت اين محصول پر درامد مشغول و منبع ارتزاق آنان مي باشد.
مناطق توريستي وبقاع متبركه:شهر بشرويه با وسعت ۲۷ هكتار بافت تاريخي و وجود ۳۸ اثر باستاني و تاريخي ثبت شده در فهرست آثار ملي ، جزدهمين شهر تاريخي كشور مي باشد و ۴ زيارتگاه امام زادگان بعلاوه مناطق خوش آب وهوا(نيگو- كرند خداآفريد،كال سرند،ابو جعفري و كال فتح آباد )مي تواند از جمله جاذبه هاي گردشگري بخش بحساب آيد بر همين اساس وبا عنايت به اين قابليتها حتي قبل از انقلاب مجتمع پذيرائي ايرانگردي وجهانگردي در بشرويه ساخته شده است.

نقشه شهر

راه های ارتباطی

سامانه ارتباط مردمی : 137

سامانه پیامک شهرداري : 10005632772200

تلفن ‌های شهرداری : 1--32787200 و 32787211 و 32787157 -056

فکس شهرداری : 05632787110

تلفن روابط عمومی:05632787002

فکس روابط عمومی:05632787110

پست الکترونیک : info@boshrooyeh.ir

آدرس : خراسان جنوبی-شهرستان بشرویه-ابتدای بلوار قائم (عج)

بازدید امروز8
بازدید دیروز203
بازدید هفته521
بازدید ماه2816
کل بازدید420435